altın nasıl çıkarılır – nasıl anlaşılır – nasıl aranır

altın nasıl çıkarılır, altın nasıl işlenir, altının çıkarılması, altın nasıl yapılır

Altın Nasıl Çıkarılır ?

Çeşitli araştırmalar sonucu bulunan altın cevherleri belirli kriterlere göre açık veya kapalı ocak yöntemleriyle çıkarılır. Damar şeklinde yüksek tenörlü cevherler kapalı ocak yöntemiyle dışarı çıkarılır. Düşür tenörlü ve saçınımlı olrak dağılım gösteren cevherler ise açık ocak yöntemiyle dışarı çıkarılır.

Altın Nasıl işlenir ?
Cevherler dışarı çıkartıldıktan sonra eritilme safhasına gelinir. Okside olmuş cevher,siyanür vasıtasıyla eritilir. Karbon içeren kırılmış cevher, içindeki kükürt ve karbonun yanması için, 1000 fahrenheit ‘ten fazla bir ısıya tabi tutulur. Karbon içermeyen kırılmış cevher,oksitlenir. Bu yolla altın kükürt minerallerinden arındırılmış olur. İşlenmiş, yüksek kalite cevher, siyanürle işleme tabi tutulur. Daha sonra altın bu solüsyondan absorbe edilir.

Altın nasıl anlaşılır ?  Altın nasıl aranır ? 

Geri kalan siyanür, yeniden kullanılır hale getirilir. Karbon yüklü altın, bir kaba konur.Burada altın kimyasal olarak karbondan sıyrılır.Arta kalan karbon da tekrar kullanılmak üzere geri kazanılır. Altın, elektrolize edilerek yada kimyasal yer değiştirme vasıtasıyla solüsyondan ayrıştırılır.

Saf olmayan altın, %90’a varan altın içeren kalıplar halinde eritilir.Kalıplar daha sonra, 0,999.9 saf haline dönüşeceği dış rafineriye gönderilir. Arıtma işleminde ilk önce ham altın eritilir. Eriyen metalin içinde klor, kabarcıklar halinde yükselir. Altının içindeki diğer metaller chloride dönüşür ve yüzeye çıkarlar. Bu işten %99.5 oranında saf altın üretilir. Altın, daha sonra pozitif elektrot içine dökülür. Pozitif elektrotlar, bir elektrolitik hücreye yerleştirilir. Akımın geçmesiyle %99.99 oranında saf altın negatif elektrotta toplanır. Çoğu altın ürünleri ve alaşımları için, başlangıç materyalleri olarak %99.99 oranında altın gereklidir.

altın nasıl çıkarılır – nasıl anlaşılır – nasıl aranır yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

  • borsa demiş ki:

    değerli bilgiler bunlar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.